Our Archive

Welcome to your Archive. This is your all post. Edit or delete them, then start writing!

Femibion Macedonia > Blog > 2020

ВНАТРЕШНО УПАТСТВО: ИНФОРМАЦИИ ЗА КОРИСНИКОТ

Femibion® 2/ Фемибион2

Бременост

од 13-40 недела и за период на доење

Пакување за 4 недели

4 недели, 28 филм таблети и 28 капсули = 39,2 g

Додаток на исхрана со комплекс витамини и минерали кои претставуваат дополнителен извор на овие биоактивни соединенија, наменет за жени во тек на второ и трето тримесечје од бременоста (13–40 недела) и во период на доење.

Од 13-та недела до породување и во тек на периодот на доење, како додаток на исхрана.

Фолна киселина + Метафолин®, останати витамини, минерали и лутеин + ДХА.

 • До 13-та недела телото на бебето е потполно формирано и сега започнува фаза на интензивен раст. Поради тоа препорачуваме Фемибион 2. Тој обезбедува фолат и ДХА.
 • *Фолатот и понатака е неопходен бидејќи придонесува за растот на ткивото на мајката за време на бременост, на пример во изградба на плацентата.

Плацентата ги обезбедува сите хранливи материи на бебето. Поради тоа, треба да се води грижа за доволен внес на фолати во тек на цела бременост.

 • Фолна киселина и Метафолин се извор на фолати во производот Фемибион 2. Метафолин, како активен облик на фолат, директно е достапен во Вашето тело и не треба да се конвертира.
 • *Внесувањето на ДХА (полинезаситена омега-3-масна киселина) од страна на мајката во бременост придонесува за нормален развој на мозокот и очите на фетусот и доенчето. Добар ефект на ДХА се постигнува со дополнителен внес од 200mg на ДХА дневно, со препорачан дневен внес на омега-3-масни киселини за возрасни, 250mg ДХА и ЕПА.
 • Фемибион 2 е производ кој во таблетите содржи единаесет витамини (витамин Б комплекс, витамини Ц, Д и Е), јод, селен, железо, магнезиум и цинк а во капсулите рибино масло богато со докозахексаенска киселина (омега-3-масна киселина), витамин Е и лутеин.
 • Витамин Д3 и цинк придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем и имаат улога во процес на клеточна делба.
 • Магнезиум придонесува за нормален енергетски метаболизам и намалување на замор и исцрпеност.

Состојки (таблети): микрокристална целулоза (средство за зголемување на волумен),

магнезиум оксид, калциум-Л-аскорбат, железо – бисглицинат, хидроксипропил-метил целулоза (згуснувач), калциум карбонат (боја), малтодекстрин, никотинамид, вкрстено поврзана натриум-карбоксиметилцелулоза (стабилизатор), лимонска киселина, поливинил алкохол, полиетилен гликол и талк (средства за глазирање), хидроксипропил-целулоза (згуснувач), цинк-оксид, ДЛ-алфа-токоферил ацетат, калциум-Д-пантотенат, магнезиум стеарат, стеаринска киселина и дикалциум фосфат (средства против згрутчување), модифициран скроб (стабилизатор), пиридоксин-хидрохлорид, сахароза, тиамин-мононитрат, рибофлавин, пченкарен скроб, калциум-Л-метилфолат, птероил-моноглутаминска киселина, калиум-јодид, натриум-селенат, Д-биотин, холекалциферол и цијанокобаламин.

Состојки (капсула): ДХА (докозахексаенска киселина) од рибино масло, рибен желатин, глицерол (згуснувач), масло од шафран, моно и диглицериди на масни киселини (стабилизатор), ДЛ-алфа-токоферил ацетат, лутеин од цвет на невен (Tagetes erecta) – суспензија во сончогледово масло, екстракт богат со токоферол (антиоксиданс), лецитин од репка (емулгатор).

Активни состојкиВо 1 тaблета% ПДВ1
Фолна киселина, Од кои Птероил-моноглутаминска киселинаМетафолин®2400.0 µg   200.0 µg   200.0 µg200%   100%   100%
Витамин Б11.4 mg127%
Витамин Б21.4mg100%
Витамин Б61.9 mg136%
Витамин Б124.5 µg180%
Витамин Б315.0 mg (NE)94%
Витамин Б740.0 µg80%
Витамин Б56.0 mg100%
Витамин Е4.8 mg TE40%
Витамин Д310.0 µg200%
Витамин Ц55.0 mg69%
Јод150.0 µg100%
Селен30.0 µg55%
Железо14.0 µg100%
Цинк8.0 mg80%
Магнезиум75.0 mg20%
Активни состојкиВо 1 капсула% ПДВ*
Омега 3 масни киселини, од кои, ДХА200 mg
Витамин Е11.0 mg (α-TE)92%
Лутеин од цвет од невен9.0 mg

1 ПДВ – Препорачан дневен внес

2 Метафолин® –(калциум-Л-метилфолат) 208.0 µg што одговара на 200.0 µg фолна киселина

Без глутен и лактоза. Содржи желатин од риба.

Од 13-та недела од бременоста до породување и во тек на периодот на доење.

 • Од 13-та недела на бременоста започнува фаза на интензивен раст на Вашето бебе. Поради тоа препорачуваме употреба на Фемибион 2. Овој додаток на исхрана Ви обезбедува фолат и ДХА.
 • *Фолатот и понатака е неопходен во подоцнежна бременост бидејќи придонесува за раст на ткивото на мајката за време на бременост, (на пример плацентата).

Плацентата ги обезбедува сите хранливи материи на бебето. Поради тоа, треба да се води грижа за доволен внес на фолати во тек на цела бременост.

 • Фолатот во Фемибион 2 содржи фолна киселина и Метафолин.

Метафолин, како активен облик на фолат, директно е достапен во Вашето тело и не треба да се конвертира.

 • *Внесувањето на ДХА (полинезаситена омега-3-масна киселина) од страна на мајката во бременост придонесува за нормален развој на мозокот и очите на фетусот и доенчето. Добар ефект на ДХА се постигнува со дополнителен внес од 200mg на ДХА дневно, со препорачан дневен внес на омега-3-масни киселини за возрасни, 250mg ДХА и ЕПА.
 • Покрај фолат и ДХА, Фемибион 2 содржи одбрани состојки: десет витамини вклучувајќи и витамин Д, како и јод, железо, селен, магнезиум, цинк и лутеин.
 • Магнезиумот придонесува за нормален енергетски метаболизам и помага во намалување на замор и исцрпеност.
 • Фемибион 2 вклучува oмега-3-масна киселина ДХА и лутеин во дополнителна капсула. Лутеин и дава на капсулата карактеристична боја.
 • Препорачуваме после породување да продолжите со употреба на Фемибион 2.
 • Доењето Ви помага да создадете добра поврзаност со Вашето бебе, а истотака обезбедува есенцијални хранливи материи.
 • Кај доењето, се зголемува апетитот за храна за одредени хранливи материи.

На пример, посебно внимание треба да се обрне со цел да се обезбеди адекватен внес на ДХА омега-3 маснa киселинa, која придонесува за нормален развој на мозокот и очите на Вашето доенче.

Големина на пакување:

Фемибион 2 е достапен во величина на пакување за 4 недели (28 филм таблети и 28 капсули).

Фемибион 2 Бременост од 13-40-та недела и за период на доење ги обезбедува следниве хранливи состојки:

 • ФОЛНА КИСЕЛИНА

е витамин Б кој телото го претворил во фолат. Фолатите придонесуваат за нормално формирање на крвта, имаат улога во процес на клеточна делба и раст на ткивото на мајката во тек на бременост.

 • МЕТАФОЛИН

директно е достапен во облик на фолат кој телото не мора прво да го конвертира.

Метафолин е регистриран заштитен знак на Merck KGaA, Darmstadt, Германија користен под лиценца.

 • ЛУТЕИН

Е каротеноид кој го има во неколки билки, вклучувајќи многу зеленчук и овошје. Лутеинот и дава на капсулата карактеристична боја.

 • ДХА

Докозахексаенска киселина, е омега-3-масна киселина која има посебна улога во тек на бременост и доење. На бремени и доилки се препорачува земање на дополнителни 200mg ДХА на ден како поддршка за нормален развој на мозокот и очите на фетусот и доенчето.

 • ЈОД

Придонесува за нормално создавање на тироидни хормони и нормална фунцкија на тироидната жлезда.

 • ВИТАМИН Б1, Б2 и БИОТИН

Придонесува за одржување на нормален енергетски метаболизам и нормално функционирање на нервниот систем.

 • ВИТАМИН Б6, Б12, НИАЦИН И ПАНТОТЕНСКА КИСЕЛИНА

Придонесуваат за намалување на замор и исцрпеност.

 • ВИТАМИН Ц И СЕЛЕН

Придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем.

 • ВИТАМИН Е

Придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес.

 • ВИТАМИН Д3 и ЦИНК

Придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем и играат улога во процесот на клеточна делба.

 • МАГНЕЗИУМ и ЖЕЛЕЗО

Придонесуваат за одржување на нормален енергетски метаболизам и намалување на замор и исцрпеност.

Начин на употреба: Возрасни: Испијте по една таблета и една капсула на ден со доволна количина течност. Се препорачува употреба од 4 месец на бременост и се до крај на периодот на доење.

Напомена:

Фемибион 2 е наменет за употреба како додаток на исхрана а не како замена за балансирана и разновидна исхрана.

Препорачаната дневна доза не смее да се надмине (една таблета и една капсула на ден).

Да се чува подалеку од дофат на деца.

Предупредување:

Производот не смеат да го употребуваат особи преосетливи на било која од состојките на производот. Производот е на база на рибино масло (омега-3-масни киселини) и може да влијае на намалување на крвниот притисок и на продолжена коагулација и не се препорачува кај особи на антикоагулантна терапија и не се применува 2 недели пред оперативен зафат. Особи кои земаат аспирин, нестероидни анти-инфламаторни лекови како и особи кои боледуваат од хемофилија и дијабетес треба да се посоветуваат со својот лекар пред земање на производ со рибино масло. Производот не е наменет за деца помлади од 6 години.

Да се чува во оригинално пакување, заштитено од светлина и влага на температура до 25°С.

Производител:

P&G Health Austria GmbH & Co. OG

HÖsslgasse 20, 9800Spittal/ an der Drau, Austria

Увозник и дистрибутер за Р. Северна Македонија:

Европа Лек Фарма ДООЕЛ, Ул. Јадранска Магистрала бр. 31 1000 Скопје

Прочитај повеќе

ВНАТРЕШНО УПАТСТВО: ИНФОРМАЦИИ ЗА КОРИСНИКОТ

Планирање и рана бременост

Од 1-12 недела

Додаток на исхрана со комплекс витамини и минерали кои претставуваат дополнителен извор на овие биоактивни соединенија, наменет за жени во тек на планирање на бременост и во тек на рана бременост (прв триместар – до 12 недели).

Од моментот на планирање и за рана бременост до 12 недела, како додаток на исхрана.

Фолна киселина + Метафолин®, останати витамини, минерали и холин.

 • Посебно во првото тримесечје од Вашата бременост, неопходно е да се осигурате да добиете доволно фолати, бидејќи ниското ниво на фолати е еден од факторите на ризик за развој на дефекти на неврална туба кај фетусот.*
 • Фолна киселина и Метафолин® се извор на фолати кај Фемибион 1. Метафолин®, активен облик на фолат, директно е достапен во Вашето тело и не мора да биде конвертиран.
 • Витамин Д кој се содржи во Фемибион 1 обезбедува доволен внес во тек на бременост. Витамин Д придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем и има улога во процес на клеточна делба.
 • Фемибион 1 таблетите содржат единаесет витамини (витамини Б комплекс, витамини Ц, Д и Е), јод, селен, железо и холин.
 • Железото придонесува за нормално создавање на црвени крвни зрнца и намалување на замор. Потребата за холин се зголемува на почеток на бременоста. Холин придонесува за нормален метаболизам на хомоцистеин.

*Дополнителен внес на фолна киселина го зголемува нивото на фолати кај мајката.

Ниско ниво на фолати кај мајката е ризик фактор во развојот на дефекти на неврална туба кај фетусот во тек на развојот. Поради тоа се препорачува жените да земаат 400µg дополнително фолна киселина дневно најмалку 1 месец пред и до 3 месеци по зачнување.

Постојат неколку фактори на ризик за развој на дефекти на неврална туба па промената на еден од факторите може и не мора да има благотворен ефект. Како фолати истотака придонесуваат за раст на ткивото кај мајката за време на бременост на пр. изградба на плацента, треба да се води грижа за доволен внес на фолати во тек на цела бременост.

Плацентата ги обезбедува на бебето сите хранливи материи.

Состојки: холин-битартарат, микрокристална целулоза (средство за зголемување на волумен),

калциум-Л-аскорбат, потполно хидрогенизирано соино масло, железо – бисглицинат, хидроксипропил-метил целулоза (згуснувач), вкрстено врзана натриум-карбоксиметил целулоза (стабилизатор), калциум карбонат (боја), малтодекстрин, поливинил-алкохол, полиетилен гликол и талк (средства за глазирање), хидроксипропил-целулоза (згуснувач), никотинамид, лимонска киселина, магнезиум-стеарат, стеаринска киселина и дикалциум-фосфат (средства против згрутчување), ДЛ-алфа-токоферил ацетат, калциум-Д-пантотенат, модифициран скроб (стабилизатор), пиридоксин-хидрохлорид, сахароза, тиамин-мононитрат, рибофлавин, пченкарен скроб, калциум-Л-метилфолат, птероил-моноглутаминска киселина, калиум-јодид, Д-биотин, натриум-селенат, холекалциферол и цијанокобаламин.

Активни состојкиВо 1 тaблета% ПДВ1
Фолна киселина, Од кои Птероил-моноглутаминска киселинаМетафолин®2400.0 µg   200.0 µg   200.0 µg200%   100%   100%
Витамин Б11.4 mg127%
Витамин Б21.4mg100%
Витамин Б61.9 mg136%
Витамин Б124.5 µg180%
Витамин Б312.0 mg (NE)75%
Витамин Б740.0 µg80%
Витамин Б56.0 mg100%
Витамин Е4.8 mg TE40%
Витамин Д310.0 µg200%
Витамин Ц55.0 mg69%
Јод150.0 µg100%
Селен26.0 µg47%
Железо10.0 µg71%
Холин130.0 mg

1 ПДВ – Препорачан дневен внес

2 Метафолин® –(калциум-Л-метилфолат) 208.0 µg што одговара на 200.0 µg фолна киселина

Без глутен, лактоза и желатин.

Поддршка за Вас и Вашето бебе во тек на рана бременост во период од 12 недели

 • За време на бременост важно е да се обезбеди доволна количина на фолати, особено во првото тримесечје. Ниско ниво на фолати кај мајката е еден од факторите на ризик за развој на дефекти на невралната туба кај фетусот.
 • Фолатот во Фемибион 1 содржи фолна киселина и Метафолин. Метафолин како активен облик на фолат директно е достапен во Вашето тело и не мора да биде конвертиран.
 • Витамин Д кој се содржи во Фемибион 1 обезбедува доволен внес во тек на бременост. Витамин Д придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем и има улога во процес на клеточна делба.
 • Фемибион 1 таблетите содржат единаесет витамини (витамини Б комплекс, витамини Ц, Д и Е), јод, селен, железо и холин.
 • Холин придонесува за нормален метаболизам на хомоцистеин.
 • Дополнителен внес на фолна киселина го зголемува нивото на фолати кај мајката.
 • Ниско ниво на фолати кај мајката е ризик фактор во развојот на дефекти на неврална туба кај фетусот во тек на развојот. Поради тоа се препорачува жените да земаат 400µg дополнително фолна киселина дневно најмалку 1 месец пред и до 3 месеци по зачнување.
 • Постојат неколку фактори на ризик за развој на дефекти на неврална туба па промената на еден од факторите може и не мора да има благотворен ефект. Како фолати истотака придонесуваат за раст на ткивото кај мајката за време на бременост на пр. изградба на плацента, треба да се води грижа за доволен внес на фолати во тек на цела бременост.

Плацентата ги обезбедува на бебето сите хранливи материи.

 • Фемибион 1 е без глутен, лактоза и желатин.

Големина на пакување:

Фемибион 1 е достапен во величина на пакување за 4 недели (28 филм таблети).

Од 13-та недела Вашето бебе почнува фаза на интензивен раст. Поради тоа се препорачува преминување на Фемибион 2 Бременост во второ и трето тримесечје (од 13-40-та недела) и за период во тек на доење.

За време на периодот на доење препорачуваме да го употребувате производот Фемибион 2.

Фемибион 1 ги обезбедува следниве хранливи состојки:

 • ФОЛНА КИСЕЛИНА

е витамин Б кој телото го претворил во фолат. Фолатите придонесуваат за нормално формирање на крвта, имаат улога во процес на клеточна делба и раст на ткивото на мајката во тек на бременост.

 • МЕТАФОЛИН

директно е достапен во облик на фолат кој телото не мора прво да го конвертира.

Метафолин е регистриран заштитен знак на Merck KGaA, Darmstadt, Германија користен под лиценца.

 • ХОЛИН

Придонесува за нормален метаболизам на хомоцистеин, што е важно за различни животни фази вклучувајќи ја и бременоста. Потребата за холин е поголема во тек на бременост.

 • ВИТАМИН Д3

Придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем и игра улога во процесот на клеточна делба.

 • ЈОД

Придонесува за нормално создавање на тироидни хормони и нормално функционирање на тироидната жлезда.

 • ВИТАМИН Б1, Б2 и БИОТИН

Придонесува за одржување на нормален енергетски метаболизам и нормално функционирање на нервниот систем.

 • ВИТАМИН Б6, Б12, НИАЦИН И ПАНТОТЕНСКА КИСЕЛИНА

Придонесуваат за намалување на замор и исцрпеност.

 • ВИТАМИН Ц И СЕЛЕН

Придонесуваат за нормална функција на имуниот систем.

 • ВИТАМИН Е

Придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес.

 • ЖЕЛЕЗО

Придонесува за нормално создавање на црвени крвни зрнца и хемоглобин, како и намалување на замор и исцрпеност.

Начин на употреба: Возрасни: Испијте една таблета на ден со доволна количина течност.

Напомена:

Фемибион 1 е наменет за употреба како додаток на исхрана а не како замена за балансирана и разновидна исхрана.

Препорачаната дневна доза не смее да се надмине (една таблета на ден).

Да се чува подалеку од дофат на деца.

Предупредување:

Производот не смеат да го употребуваат особи преосетливи на било која од состојките во производот. Производот не е наменет за деца и млади од 6 години.

Да се чува во оригинално пакување, заштитено од светлина и влага на температура до 25°С.

Производител:

P&G Health Austria GmbH & Co. OG

HÖsslgasse 20, 9800Spittal/ an der Drau, Austria

Увозник и дистрибутер за Р. С. Македонија:

Европа Лек Фарма ДООЕЛ, Ул. Јадранска Магистрала бр. 31 1000 Скопје

Прочитај повеќе

FEMIBION 2 за бремени, од четвртиот месец на бременоста до крајот на периодот на лактација.

Метафолин, фолна киселина, витамини, јод и ДХА (Омега 3).

Ги исполнува специфичните потреби за жената од четвртиот месец на бременоста до крајот на периодот на доење.

ФЕМИБИОН® 2 со Метафолин® и ДХА е наменет за:

 • Бремени жени од 4-ти месец на бременоста
 • Мајки кои дојат

ФЕМИБИОН® 2 содржи 200 µг фолна киселина комбинирана со соодветна количина Метафолин® (вкупно 400 µg пресметано на фолати) со цел да се задоволи зголемената потреба во текот на бременоста и периодот на лактација.

Фолна киселина претставува неактивен облик кој организмот може да го користи кога ензимите ќе ја претворат во биолошки активен облик, метилфолат (Метафолин®).

Секоја втора жена не може во потполност да ја претвори фолната киселина во активен облик.

ФЕМИБИОН® 2 содржи биолошки активен облик на фолати, Метафолин®

кој организмот може веднаш да го искористи.

ФЕМИБИОН® содржи ДХА (докозахексаенска киселина), високо незаситена масна киселина од група Ώ-3 масни киселини во форма на високо концентрирано рибино масло. Единствено морските риби се богати со ДХА, меѓутоа во текот на бременоста и лактација не е доволен внесот.

ДХА, активен облик Ώ-3 масни киселини, придонесува за:

 • одржување на нормална функција на мозокот
 • одржување на нормално функционирање на видот

Важно е плодот како и само што роденото бебе да бидат обезбедени со доволни количини ДХА преку мајката!

Значењето на јод во текот на бременоста:

 • Придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
 • Придонесува за нормални когнитивни функции
 • Придонесува за нормална функција на тироидни хормони и нормално функционирање на тироидната жлезда

Значење на останатите витамини:

 • Витамин Б1 придонесува во одржување на нормален енергетски метаболизам и снабдување на организмот со енергија
 • Витамин Б2 придонесува во одржување на нормален енергетски метаболизам
 • Витамин Б6 придонесува за нормален метаболизам на протеини
 • Витамин Б12 придонесува за формирање на крвта и нормално функционирање на нервниот систем
 • Витамин Ц придонесува за формирање на крвно ткиво, за одржување на одбрамбените механизми на организмот и за зголемена абсорпција на железото од храната
 • Витамин Е придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес
 • Биотинот придонесува за нормални мукозни мембрани
 • Пантотенатот придонесува за метаболичките процеси за продукција на енергија
 • Никотинамидот придонесува за одржување на функциите на кожата
 • Фолатот придонесува за раст на плацентата за време на бременоста

Состав:

Витамини:                                                                                      1 таблета               %ПДВ*

Фолати 400 µg од кои:200%
Фолна киселина200 µg100%
Л-метилфолат  208 µg100%
Витамин Б1               1,2 mg 109%
Витамин Б2                                  1,6 mg114%
Витамин Б6                                  1,9 mg136%
Витамин Б12                                                  3,5 µg140%
Биотин                              60 µg120%
Никотинамид                      15 mg  94%
Пантотенска киселина          6 mg100%
Витамин Е13 mg108%
Витамин Ц110 mg138%  
Минерали: Јод                       150 µg100%


*ПДВ- Препорачан дневен внес

                                                                                         1 капсула содржи:                  %ПДВ*

Витамин  E                                                  12mg                           
Докозахексаеноична киселина (ДХА)                            200mg

Не содржи лактулоза и глутен!

Состав на таблети: калциум-Л-етилфолат (Метафолин), фолна киселина, тиамин-мононитрат (витамин Б-1), рибофлавин (витамин Б2), пиридоксин хидрохлорид (витамин Б-6), цијанокобаламин (витамин Б12), Д-биотин, никотинамид, калциум -Д-пантотенат, Д,Л-алфа-токоферилацетат (витамин Е), калциум -Л- аскорбат (витамин Ц), калиум јодид, докозахексаеноична киселина (ДХА), малтодекстрин, рибино масло;

Адитиви: микрокристална целулоза (Е460)- средство за зголемување на волумен, хидроксипропилцелулоза (Е464), Глицерол (Е422) згуснувач, рибен желатин, титан диоксид (Е171), железо оксид (Е172)-боја, магнезиумови солина масни киселини (Е470б), силициум- диоксид(Е 551), средство против стврднување, натриум цитрат (Е331), винска киселина (Е334), лимунска киселина (Е330)-регулатор на киселоста, прочистена вода.

Начин на употреба:

1 таблета и 1 капсула на ден, со вода.

Препорачаната дневна доза да не се надминува.

Пакување:

Кутија со 30 таблети и 30 капсули.

Предупредување: 

Не се препорачува употреба во случај на хипертиреоза и хиперпаратиреоза!

Начин на чување:

Да се чува на температура до 25°С.

Да се чува подалеку од дофат на деца!

Рокот на употреба е означен на пакувањето.

Додатоците на исхрана не треба да се користат како замена за разновидна исхрана и здрав начин на живот!

Прочитај повеќе

ФЕМИБИОН® ЗА БРЕМЕНИ 1 со Метафолин® ги исполнува специфичните потреби на жената во репродуктивниот период, од моментот на планирање се до крајот на третиот месец од бременоста.

ФЕМИБИОН® содржи фолна киселина, Метафолин® – активен облик на фолна киселина кој организмот може веднаш да го користи, 9 есенцијални витамини и јод.

ФЕМИБИОН® 1  е наменет за:

 • Жени кои планираат бременост
 • Бремени жени, до крајот на третиот месец од бременоста

Препорачаниот дневен внес на фолати од 400 µg не може да се обезбеди исклучиво преку исхрана (просечен внес е околу 50%).

Во текот на бременоста се зголемува потребата за фолати.

Фолна киселина претставува неактивен облик кој организмот може да го користи кога ензимите ќе ја претворат во биолошки активен облик, метилфолат (Метафолин®).

Секоја втора жена не може во потполност да ја претвори фолната киселина во активен облик.

ФЕМИБИОН® 1 содржи биолошки активен облик на фолати, Метафолин®
кој организмот може веднаш да го искористи.

Значењето на внесот на фолати во првото тромесечие на бременоста:

 • Спречува неправилности во формирање на невралната цевка
 • Придонесува за раст на плацентата за време на бременоста

Значењето на јод во текот на бременоста:

 • Придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
 • Придонесува за нормална функција на тироидните хормони и нормално функционирање на тироидната жлезда
 • Придонесува за нормални когнитивни функции

Значење на останатите витамини:

 • Витамин Б1 придонесува во одржување на нормален енергетски метаболизам и снабдување на организмот со енергија
 • Витамин Б2 придонесува во одржување на нормален енергетски метаболизам
 • Витамин Б6 придонесува за нормален метаболизам на протеини
 • Витамин Б12 придонесува за формирање на крвта и нормално функционирање на нервниот систем
 • Витамин Ц придонесува за формирање на крвно ткиво, за одржување на одбрамбените механизми на организмот и за зголемена абсорпција на железото од храната
 • Витамин Е придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес
 • Биотинот придонесува за нормални мукозни мембрани
 • Пантотенатот придонесува за метаболичките процеси за продукција на енергија
 • Никотинамидот придонесува за одржување на функциите на кожата


Состојки:
 калциум-л-метилфолат (Метафолин®), фолна киселина, тиамин мононитрат (витамин Б1), рибофлавин ( витамин Б2), пиридоксин хидрохлорид ( витамин Б6), цијанокобаламин(витамин Б12), Д-биотин, никотинамид, калциум- Д- пантотенат, Д,Л-алфа-токоферилацетат (витамин Е), калциум – Л- аскорбат (витамин Ц), калиум јодид,малтодекстрин.

Адитиви: микрокристална целулоза (Е 460)- средство за зголемување на волумен, хидроксипропилцелулоза (Е 463), хидроксипропилметилцелулоза (Е 464),глицерол (Е422), модифициран пченкарен скроб -згуснувач, титан диоксид (Е171), железо оксид (Е172)- боја, магнезиумови соли на масни киселини ( Е 470б)  – средство за одржување на влажноста,  титан диоксид (Е171), железо оксид (Е172)- боја, магнезиумови соли на масни киселини ( Е 470б),силициум-диоксид (Е551)- средство против згуснување,натриум-цитрат (Е331), винска киселина (Е334), лимунска киселина (Е330)- регулатор на киселоста .

Состав:                                                             1 таблета          % од ПДД

Фолати400 µg од кои:200% од ПДД
Фолна киселина200 µg100 % од ПДД
Л-метилфолат (еднакво на 200 µg фолна киселина)208 µg100 % од ПДД
Витамин В11,2 mg 109 % од ПДД
Витамин В21,6 mg114 % од ПДД
Витамин В61,9 mg136 % од ПДД
Витамин В123,5 µg140 % од ПДД
Биотин 60 µg120 % од ПДД
Никотинамид15 mg  94 % од ПДД
Пантотенска киселина  6 mg100 % од ПДД
Витамин Ц110 mg138 % од ПДД
Витамин Е  13 mg108 % од ПДД
Јод150 µg100 % од ПДД

Не содржи лактулоза и глутен!

Пакување:

Кутија со 30 таблети.

Начин на употреба:

Се зема една таблета на ден со вода .

Се препорачува употреба од моментот на планирање, во текот на бременоста и се до крајот на третиот месец од бременоста.

Препорачаната дневна доза да не се надминува.

Предупредување: Не се препорачува употреба во случај на хипертиреоза и хиперпаратиреоза!


Начин на чување:

Да се чува на температура до 25°С.

Да се чува подалеку од дофат на деца!

Рокот на употреба е означен на пакувањето.

Додатоците на исхрана не треба да се користат како замена за разновидна исхрана и здрав начин на живот!

Прочитај повеќе