Our Archive

Welcome to your Archive. This is your all post. Edit or delete them, then start writing!

Femibion Macedonia > Blog > 2020 > September

ВНАТРЕШНО УПАТСТВО: ИНФОРМАЦИИ ЗА КОРИСНИКОТ

Femibion® 2/ Фемибион2

Бременост

од 13-40 недела и за период на доење

Пакување за 4 недели

4 недели, 28 филм таблети и 28 капсули = 39,2 g

Додаток на исхрана со комплекс витамини и минерали кои претставуваат дополнителен извор на овие биоактивни соединенија, наменет за жени во тек на второ и трето тримесечје од бременоста (13–40 недела) и во период на доење.

Од 13-та недела до породување и во тек на периодот на доење, како додаток на исхрана.

Фолна киселина + Метафолин®, останати витамини, минерали и лутеин + ДХА.

 • До 13-та недела телото на бебето е потполно формирано и сега започнува фаза на интензивен раст. Поради тоа препорачуваме Фемибион 2. Тој обезбедува фолат и ДХА.
 • *Фолатот и понатака е неопходен бидејќи придонесува за растот на ткивото на мајката за време на бременост, на пример во изградба на плацентата.

Плацентата ги обезбедува сите хранливи материи на бебето. Поради тоа, треба да се води грижа за доволен внес на фолати во тек на цела бременост.

 • Фолна киселина и Метафолин се извор на фолати во производот Фемибион 2. Метафолин, како активен облик на фолат, директно е достапен во Вашето тело и не треба да се конвертира.
 • *Внесувањето на ДХА (полинезаситена омега-3-масна киселина) од страна на мајката во бременост придонесува за нормален развој на мозокот и очите на фетусот и доенчето. Добар ефект на ДХА се постигнува со дополнителен внес од 200mg на ДХА дневно, со препорачан дневен внес на омега-3-масни киселини за возрасни, 250mg ДХА и ЕПА.
 • Фемибион 2 е производ кој во таблетите содржи единаесет витамини (витамин Б комплекс, витамини Ц, Д и Е), јод, селен, железо, магнезиум и цинк а во капсулите рибино масло богато со докозахексаенска киселина (омега-3-масна киселина), витамин Е и лутеин.
 • Витамин Д3 и цинк придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем и имаат улога во процес на клеточна делба.
 • Магнезиум придонесува за нормален енергетски метаболизам и намалување на замор и исцрпеност.

Состојки (таблети): микрокристална целулоза (средство за зголемување на волумен),

магнезиум оксид, калциум-Л-аскорбат, железо – бисглицинат, хидроксипропил-метил целулоза (згуснувач), калциум карбонат (боја), малтодекстрин, никотинамид, вкрстено поврзана натриум-карбоксиметилцелулоза (стабилизатор), лимонска киселина, поливинил алкохол, полиетилен гликол и талк (средства за глазирање), хидроксипропил-целулоза (згуснувач), цинк-оксид, ДЛ-алфа-токоферил ацетат, калциум-Д-пантотенат, магнезиум стеарат, стеаринска киселина и дикалциум фосфат (средства против згрутчување), модифициран скроб (стабилизатор), пиридоксин-хидрохлорид, сахароза, тиамин-мононитрат, рибофлавин, пченкарен скроб, калциум-Л-метилфолат, птероил-моноглутаминска киселина, калиум-јодид, натриум-селенат, Д-биотин, холекалциферол и цијанокобаламин.

Состојки (капсула): ДХА (докозахексаенска киселина) од рибино масло, рибен желатин, глицерол (згуснувач), масло од шафран, моно и диглицериди на масни киселини (стабилизатор), ДЛ-алфа-токоферил ацетат, лутеин од цвет на невен (Tagetes erecta) – суспензија во сончогледово масло, екстракт богат со токоферол (антиоксиданс), лецитин од репка (емулгатор).

Активни состојкиВо 1 тaблета% ПДВ1
Фолна киселина, Од кои Птероил-моноглутаминска киселинаМетафолин®2400.0 µg   200.0 µg   200.0 µg200%   100%   100%
Витамин Б11.4 mg127%
Витамин Б21.4mg100%
Витамин Б61.9 mg136%
Витамин Б124.5 µg180%
Витамин Б315.0 mg (NE)94%
Витамин Б740.0 µg80%
Витамин Б56.0 mg100%
Витамин Е4.8 mg TE40%
Витамин Д310.0 µg200%
Витамин Ц55.0 mg69%
Јод150.0 µg100%
Селен30.0 µg55%
Железо14.0 µg100%
Цинк8.0 mg80%
Магнезиум75.0 mg20%
Активни состојкиВо 1 капсула% ПДВ*
Омега 3 масни киселини, од кои, ДХА200 mg
Витамин Е11.0 mg (α-TE)92%
Лутеин од цвет од невен9.0 mg

1 ПДВ – Препорачан дневен внес

2 Метафолин® –(калциум-Л-метилфолат) 208.0 µg што одговара на 200.0 µg фолна киселина

Без глутен и лактоза. Содржи желатин од риба.

Од 13-та недела од бременоста до породување и во тек на периодот на доење.

 • Од 13-та недела на бременоста започнува фаза на интензивен раст на Вашето бебе. Поради тоа препорачуваме употреба на Фемибион 2. Овој додаток на исхрана Ви обезбедува фолат и ДХА.
 • *Фолатот и понатака е неопходен во подоцнежна бременост бидејќи придонесува за раст на ткивото на мајката за време на бременост, (на пример плацентата).

Плацентата ги обезбедува сите хранливи материи на бебето. Поради тоа, треба да се води грижа за доволен внес на фолати во тек на цела бременост.

 • Фолатот во Фемибион 2 содржи фолна киселина и Метафолин.

Метафолин, како активен облик на фолат, директно е достапен во Вашето тело и не треба да се конвертира.

 • *Внесувањето на ДХА (полинезаситена омега-3-масна киселина) од страна на мајката во бременост придонесува за нормален развој на мозокот и очите на фетусот и доенчето. Добар ефект на ДХА се постигнува со дополнителен внес од 200mg на ДХА дневно, со препорачан дневен внес на омега-3-масни киселини за возрасни, 250mg ДХА и ЕПА.
 • Покрај фолат и ДХА, Фемибион 2 содржи одбрани состојки: десет витамини вклучувајќи и витамин Д, како и јод, железо, селен, магнезиум, цинк и лутеин.
 • Магнезиумот придонесува за нормален енергетски метаболизам и помага во намалување на замор и исцрпеност.
 • Фемибион 2 вклучува oмега-3-масна киселина ДХА и лутеин во дополнителна капсула. Лутеин и дава на капсулата карактеристична боја.
 • Препорачуваме после породување да продолжите со употреба на Фемибион 2.
 • Доењето Ви помага да создадете добра поврзаност со Вашето бебе, а истотака обезбедува есенцијални хранливи материи.
 • Кај доењето, се зголемува апетитот за храна за одредени хранливи материи.

На пример, посебно внимание треба да се обрне со цел да се обезбеди адекватен внес на ДХА омега-3 маснa киселинa, која придонесува за нормален развој на мозокот и очите на Вашето доенче.

Големина на пакување:

Фемибион 2 е достапен во величина на пакување за 4 недели (28 филм таблети и 28 капсули).

Фемибион 2 Бременост од 13-40-та недела и за период на доење ги обезбедува следниве хранливи состојки:

 • ФОЛНА КИСЕЛИНА

е витамин Б кој телото го претворил во фолат. Фолатите придонесуваат за нормално формирање на крвта, имаат улога во процес на клеточна делба и раст на ткивото на мајката во тек на бременост.

 • МЕТАФОЛИН

директно е достапен во облик на фолат кој телото не мора прво да го конвертира.

Метафолин е регистриран заштитен знак на Merck KGaA, Darmstadt, Германија користен под лиценца.

 • ЛУТЕИН

Е каротеноид кој го има во неколки билки, вклучувајќи многу зеленчук и овошје. Лутеинот и дава на капсулата карактеристична боја.

 • ДХА

Докозахексаенска киселина, е омега-3-масна киселина која има посебна улога во тек на бременост и доење. На бремени и доилки се препорачува земање на дополнителни 200mg ДХА на ден како поддршка за нормален развој на мозокот и очите на фетусот и доенчето.

 • ЈОД

Придонесува за нормално создавање на тироидни хормони и нормална фунцкија на тироидната жлезда.

 • ВИТАМИН Б1, Б2 и БИОТИН

Придонесува за одржување на нормален енергетски метаболизам и нормално функционирање на нервниот систем.

 • ВИТАМИН Б6, Б12, НИАЦИН И ПАНТОТЕНСКА КИСЕЛИНА

Придонесуваат за намалување на замор и исцрпеност.

 • ВИТАМИН Ц И СЕЛЕН

Придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем.

 • ВИТАМИН Е

Придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес.

 • ВИТАМИН Д3 и ЦИНК

Придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем и играат улога во процесот на клеточна делба.

 • МАГНЕЗИУМ и ЖЕЛЕЗО

Придонесуваат за одржување на нормален енергетски метаболизам и намалување на замор и исцрпеност.

Начин на употреба: Возрасни: Испијте по една таблета и една капсула на ден со доволна количина течност. Се препорачува употреба од 4 месец на бременост и се до крај на периодот на доење.

Напомена:

Фемибион 2 е наменет за употреба како додаток на исхрана а не како замена за балансирана и разновидна исхрана.

Препорачаната дневна доза не смее да се надмине (една таблета и една капсула на ден).

Да се чува подалеку од дофат на деца.

Предупредување:

Производот не смеат да го употребуваат особи преосетливи на било која од состојките на производот. Производот е на база на рибино масло (омега-3-масни киселини) и може да влијае на намалување на крвниот притисок и на продолжена коагулација и не се препорачува кај особи на антикоагулантна терапија и не се применува 2 недели пред оперативен зафат. Особи кои земаат аспирин, нестероидни анти-инфламаторни лекови како и особи кои боледуваат од хемофилија и дијабетес треба да се посоветуваат со својот лекар пред земање на производ со рибино масло. Производот не е наменет за деца помлади од 6 години.

Да се чува во оригинално пакување, заштитено од светлина и влага на температура до 25°С.

Производител:

P&G Health Austria GmbH & Co. OG

HÖsslgasse 20, 9800Spittal/ an der Drau, Austria

Увозник и дистрибутер за Р. Северна Македонија:

Европа Лек Фарма ДООЕЛ, Ул. Јадранска Магистрала бр. 31 1000 Скопје

Прочитај повеќе

ВНАТРЕШНО УПАТСТВО: ИНФОРМАЦИИ ЗА КОРИСНИКОТ

Планирање и рана бременост

Од 1-12 недела

Додаток на исхрана со комплекс витамини и минерали кои претставуваат дополнителен извор на овие биоактивни соединенија, наменет за жени во тек на планирање на бременост и во тек на рана бременост (прв триместар – до 12 недели).

Од моментот на планирање и за рана бременост до 12 недела, како додаток на исхрана.

Фолна киселина + Метафолин®, останати витамини, минерали и холин.

 • Посебно во првото тримесечје од Вашата бременост, неопходно е да се осигурате да добиете доволно фолати, бидејќи ниското ниво на фолати е еден од факторите на ризик за развој на дефекти на неврална туба кај фетусот.*
 • Фолна киселина и Метафолин® се извор на фолати кај Фемибион 1. Метафолин®, активен облик на фолат, директно е достапен во Вашето тело и не мора да биде конвертиран.
 • Витамин Д кој се содржи во Фемибион 1 обезбедува доволен внес во тек на бременост. Витамин Д придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем и има улога во процес на клеточна делба.
 • Фемибион 1 таблетите содржат единаесет витамини (витамини Б комплекс, витамини Ц, Д и Е), јод, селен, железо и холин.
 • Железото придонесува за нормално создавање на црвени крвни зрнца и намалување на замор. Потребата за холин се зголемува на почеток на бременоста. Холин придонесува за нормален метаболизам на хомоцистеин.

*Дополнителен внес на фолна киселина го зголемува нивото на фолати кај мајката.

Ниско ниво на фолати кај мајката е ризик фактор во развојот на дефекти на неврална туба кај фетусот во тек на развојот. Поради тоа се препорачува жените да земаат 400µg дополнително фолна киселина дневно најмалку 1 месец пред и до 3 месеци по зачнување.

Постојат неколку фактори на ризик за развој на дефекти на неврална туба па промената на еден од факторите може и не мора да има благотворен ефект. Како фолати истотака придонесуваат за раст на ткивото кај мајката за време на бременост на пр. изградба на плацента, треба да се води грижа за доволен внес на фолати во тек на цела бременост.

Плацентата ги обезбедува на бебето сите хранливи материи.

Состојки: холин-битартарат, микрокристална целулоза (средство за зголемување на волумен),

калциум-Л-аскорбат, потполно хидрогенизирано соино масло, железо – бисглицинат, хидроксипропил-метил целулоза (згуснувач), вкрстено врзана натриум-карбоксиметил целулоза (стабилизатор), калциум карбонат (боја), малтодекстрин, поливинил-алкохол, полиетилен гликол и талк (средства за глазирање), хидроксипропил-целулоза (згуснувач), никотинамид, лимонска киселина, магнезиум-стеарат, стеаринска киселина и дикалциум-фосфат (средства против згрутчување), ДЛ-алфа-токоферил ацетат, калциум-Д-пантотенат, модифициран скроб (стабилизатор), пиридоксин-хидрохлорид, сахароза, тиамин-мононитрат, рибофлавин, пченкарен скроб, калциум-Л-метилфолат, птероил-моноглутаминска киселина, калиум-јодид, Д-биотин, натриум-селенат, холекалциферол и цијанокобаламин.

Активни состојкиВо 1 тaблета% ПДВ1
Фолна киселина, Од кои Птероил-моноглутаминска киселинаМетафолин®2400.0 µg   200.0 µg   200.0 µg200%   100%   100%
Витамин Б11.4 mg127%
Витамин Б21.4mg100%
Витамин Б61.9 mg136%
Витамин Б124.5 µg180%
Витамин Б312.0 mg (NE)75%
Витамин Б740.0 µg80%
Витамин Б56.0 mg100%
Витамин Е4.8 mg TE40%
Витамин Д310.0 µg200%
Витамин Ц55.0 mg69%
Јод150.0 µg100%
Селен26.0 µg47%
Железо10.0 µg71%
Холин130.0 mg

1 ПДВ – Препорачан дневен внес

2 Метафолин® –(калциум-Л-метилфолат) 208.0 µg што одговара на 200.0 µg фолна киселина

Без глутен, лактоза и желатин.

Поддршка за Вас и Вашето бебе во тек на рана бременост во период од 12 недели

 • За време на бременост важно е да се обезбеди доволна количина на фолати, особено во првото тримесечје. Ниско ниво на фолати кај мајката е еден од факторите на ризик за развој на дефекти на невралната туба кај фетусот.
 • Фолатот во Фемибион 1 содржи фолна киселина и Метафолин. Метафолин како активен облик на фолат директно е достапен во Вашето тело и не мора да биде конвертиран.
 • Витамин Д кој се содржи во Фемибион 1 обезбедува доволен внес во тек на бременост. Витамин Д придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем и има улога во процес на клеточна делба.
 • Фемибион 1 таблетите содржат единаесет витамини (витамини Б комплекс, витамини Ц, Д и Е), јод, селен, железо и холин.
 • Холин придонесува за нормален метаболизам на хомоцистеин.
 • Дополнителен внес на фолна киселина го зголемува нивото на фолати кај мајката.
 • Ниско ниво на фолати кај мајката е ризик фактор во развојот на дефекти на неврална туба кај фетусот во тек на развојот. Поради тоа се препорачува жените да земаат 400µg дополнително фолна киселина дневно најмалку 1 месец пред и до 3 месеци по зачнување.
 • Постојат неколку фактори на ризик за развој на дефекти на неврална туба па промената на еден од факторите може и не мора да има благотворен ефект. Како фолати истотака придонесуваат за раст на ткивото кај мајката за време на бременост на пр. изградба на плацента, треба да се води грижа за доволен внес на фолати во тек на цела бременост.

Плацентата ги обезбедува на бебето сите хранливи материи.

 • Фемибион 1 е без глутен, лактоза и желатин.

Големина на пакување:

Фемибион 1 е достапен во величина на пакување за 4 недели (28 филм таблети).

Од 13-та недела Вашето бебе почнува фаза на интензивен раст. Поради тоа се препорачува преминување на Фемибион 2 Бременост во второ и трето тримесечје (од 13-40-та недела) и за период во тек на доење.

За време на периодот на доење препорачуваме да го употребувате производот Фемибион 2.

Фемибион 1 ги обезбедува следниве хранливи состојки:

 • ФОЛНА КИСЕЛИНА

е витамин Б кој телото го претворил во фолат. Фолатите придонесуваат за нормално формирање на крвта, имаат улога во процес на клеточна делба и раст на ткивото на мајката во тек на бременост.

 • МЕТАФОЛИН

директно е достапен во облик на фолат кој телото не мора прво да го конвертира.

Метафолин е регистриран заштитен знак на Merck KGaA, Darmstadt, Германија користен под лиценца.

 • ХОЛИН

Придонесува за нормален метаболизам на хомоцистеин, што е важно за различни животни фази вклучувајќи ја и бременоста. Потребата за холин е поголема во тек на бременост.

 • ВИТАМИН Д3

Придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем и игра улога во процесот на клеточна делба.

 • ЈОД

Придонесува за нормално создавање на тироидни хормони и нормално функционирање на тироидната жлезда.

 • ВИТАМИН Б1, Б2 и БИОТИН

Придонесува за одржување на нормален енергетски метаболизам и нормално функционирање на нервниот систем.

 • ВИТАМИН Б6, Б12, НИАЦИН И ПАНТОТЕНСКА КИСЕЛИНА

Придонесуваат за намалување на замор и исцрпеност.

 • ВИТАМИН Ц И СЕЛЕН

Придонесуваат за нормална функција на имуниот систем.

 • ВИТАМИН Е

Придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес.

 • ЖЕЛЕЗО

Придонесува за нормално создавање на црвени крвни зрнца и хемоглобин, како и намалување на замор и исцрпеност.

Начин на употреба: Возрасни: Испијте една таблета на ден со доволна количина течност.

Напомена:

Фемибион 1 е наменет за употреба како додаток на исхрана а не како замена за балансирана и разновидна исхрана.

Препорачаната дневна доза не смее да се надмине (една таблета на ден).

Да се чува подалеку од дофат на деца.

Предупредување:

Производот не смеат да го употребуваат особи преосетливи на било која од состојките во производот. Производот не е наменет за деца и млади од 6 години.

Да се чува во оригинално пакување, заштитено од светлина и влага на температура до 25°С.

Производител:

P&G Health Austria GmbH & Co. OG

HÖsslgasse 20, 9800Spittal/ an der Drau, Austria

Увозник и дистрибутер за Р. С. Македонија:

Европа Лек Фарма ДООЕЛ, Ул. Јадранска Магистрала бр. 31 1000 Скопје

Прочитај повеќе