Фемибион® 2

Femibion Macedonia > Blog > Uncategorized > Фемибион® 2

ВНАТРЕШНО УПАТСТВО: ИНФОРМАЦИИ ЗА КОРИСНИКОТ

Femibion® 2/ Фемибион2

Бременост

од 13-40 недела и за период на доење

Пакување за 4 недели

4 недели, 28 филм таблети и 28 капсули = 39,2 g

Додаток на исхрана со комплекс витамини и минерали кои претставуваат дополнителен извор на овие биоактивни соединенија, наменет за жени во тек на второ и трето тримесечје од бременоста (13–40 недела) и во период на доење.

Од 13-та недела до породување и во тек на периодот на доење, како додаток на исхрана.

Фолна киселина + Метафолин®, останати витамини, минерали и лутеин + ДХА.

 • До 13-та недела телото на бебето е потполно формирано и сега започнува фаза на интензивен раст. Поради тоа препорачуваме Фемибион 2. Тој обезбедува фолат и ДХА.
 • *Фолатот и понатака е неопходен бидејќи придонесува за растот на ткивото на мајката за време на бременост, на пример во изградба на плацентата.

Плацентата ги обезбедува сите хранливи материи на бебето. Поради тоа, треба да се води грижа за доволен внес на фолати во тек на цела бременост.

 • Фолна киселина и Метафолин се извор на фолати во производот Фемибион 2. Метафолин, како активен облик на фолат, директно е достапен во Вашето тело и не треба да се конвертира.
 • *Внесувањето на ДХА (полинезаситена омега-3-масна киселина) од страна на мајката во бременост придонесува за нормален развој на мозокот и очите на фетусот и доенчето. Добар ефект на ДХА се постигнува со дополнителен внес од 200mg на ДХА дневно, со препорачан дневен внес на омега-3-масни киселини за возрасни, 250mg ДХА и ЕПА.
 • Фемибион 2 е производ кој во таблетите содржи единаесет витамини (витамин Б комплекс, витамини Ц, Д и Е), јод, селен, железо, магнезиум и цинк а во капсулите рибино масло богато со докозахексаенска киселина (омега-3-масна киселина), витамин Е и лутеин.
 • Витамин Д3 и цинк придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем и имаат улога во процес на клеточна делба.
 • Магнезиум придонесува за нормален енергетски метаболизам и намалување на замор и исцрпеност.

Состојки (таблети): микрокристална целулоза (средство за зголемување на волумен),

магнезиум оксид, калциум-Л-аскорбат, железо – бисглицинат, хидроксипропил-метил целулоза (згуснувач), калциум карбонат (боја), малтодекстрин, никотинамид, вкрстено поврзана натриум-карбоксиметилцелулоза (стабилизатор), лимонска киселина, поливинил алкохол, полиетилен гликол и талк (средства за глазирање), хидроксипропил-целулоза (згуснувач), цинк-оксид, ДЛ-алфа-токоферил ацетат, калциум-Д-пантотенат, магнезиум стеарат, стеаринска киселина и дикалциум фосфат (средства против згрутчување), модифициран скроб (стабилизатор), пиридоксин-хидрохлорид, сахароза, тиамин-мононитрат, рибофлавин, пченкарен скроб, калциум-Л-метилфолат, птероил-моноглутаминска киселина, калиум-јодид, натриум-селенат, Д-биотин, холекалциферол и цијанокобаламин.

Состојки (капсула): ДХА (докозахексаенска киселина) од рибино масло, рибен желатин, глицерол (згуснувач), масло од шафран, моно и диглицериди на масни киселини (стабилизатор), ДЛ-алфа-токоферил ацетат, лутеин од цвет на невен (Tagetes erecta) – суспензија во сончогледово масло, екстракт богат со токоферол (антиоксиданс), лецитин од репка (емулгатор).

Активни состојкиВо 1 тaблета% ПДВ1
Фолна киселина, Од кои Птероил-моноглутаминска киселинаМетафолин®2400.0 µg   200.0 µg   200.0 µg200%   100%   100%
Витамин Б11.4 mg127%
Витамин Б21.4mg100%
Витамин Б61.9 mg136%
Витамин Б124.5 µg180%
Витамин Б315.0 mg (NE)94%
Витамин Б740.0 µg80%
Витамин Б56.0 mg100%
Витамин Е4.8 mg TE40%
Витамин Д310.0 µg200%
Витамин Ц55.0 mg69%
Јод150.0 µg100%
Селен30.0 µg55%
Железо14.0 µg100%
Цинк8.0 mg80%
Магнезиум75.0 mg20%
Активни состојкиВо 1 капсула% ПДВ*
Омега 3 масни киселини, од кои, ДХА200 mg
Витамин Е11.0 mg (α-TE)92%
Лутеин од цвет од невен9.0 mg

1 ПДВ – Препорачан дневен внес

2 Метафолин® –(калциум-Л-метилфолат) 208.0 µg што одговара на 200.0 µg фолна киселина

Без глутен и лактоза. Содржи желатин од риба.

Од 13-та недела од бременоста до породување и во тек на периодот на доење.

 • Од 13-та недела на бременоста започнува фаза на интензивен раст на Вашето бебе. Поради тоа препорачуваме употреба на Фемибион 2. Овој додаток на исхрана Ви обезбедува фолат и ДХА.
 • *Фолатот и понатака е неопходен во подоцнежна бременост бидејќи придонесува за раст на ткивото на мајката за време на бременост, (на пример плацентата).

Плацентата ги обезбедува сите хранливи материи на бебето. Поради тоа, треба да се води грижа за доволен внес на фолати во тек на цела бременост.

 • Фолатот во Фемибион 2 содржи фолна киселина и Метафолин.

Метафолин, како активен облик на фолат, директно е достапен во Вашето тело и не треба да се конвертира.

 • *Внесувањето на ДХА (полинезаситена омега-3-масна киселина) од страна на мајката во бременост придонесува за нормален развој на мозокот и очите на фетусот и доенчето. Добар ефект на ДХА се постигнува со дополнителен внес од 200mg на ДХА дневно, со препорачан дневен внес на омега-3-масни киселини за возрасни, 250mg ДХА и ЕПА.
 • Покрај фолат и ДХА, Фемибион 2 содржи одбрани состојки: десет витамини вклучувајќи и витамин Д, како и јод, железо, селен, магнезиум, цинк и лутеин.
 • Магнезиумот придонесува за нормален енергетски метаболизам и помага во намалување на замор и исцрпеност.
 • Фемибион 2 вклучува oмега-3-масна киселина ДХА и лутеин во дополнителна капсула. Лутеин и дава на капсулата карактеристична боја.
 • Препорачуваме после породување да продолжите со употреба на Фемибион 2.
 • Доењето Ви помага да создадете добра поврзаност со Вашето бебе, а истотака обезбедува есенцијални хранливи материи.
 • Кај доењето, се зголемува апетитот за храна за одредени хранливи материи.

На пример, посебно внимание треба да се обрне со цел да се обезбеди адекватен внес на ДХА омега-3 маснa киселинa, која придонесува за нормален развој на мозокот и очите на Вашето доенче.

Големина на пакување:

Фемибион 2 е достапен во величина на пакување за 4 недели (28 филм таблети и 28 капсули).

Фемибион 2 Бременост од 13-40-та недела и за период на доење ги обезбедува следниве хранливи состојки:

 • ФОЛНА КИСЕЛИНА

е витамин Б кој телото го претворил во фолат. Фолатите придонесуваат за нормално формирање на крвта, имаат улога во процес на клеточна делба и раст на ткивото на мајката во тек на бременост.

 • МЕТАФОЛИН

директно е достапен во облик на фолат кој телото не мора прво да го конвертира.

Метафолин е регистриран заштитен знак на Merck KGaA, Darmstadt, Германија користен под лиценца.

 • ЛУТЕИН

Е каротеноид кој го има во неколки билки, вклучувајќи многу зеленчук и овошје. Лутеинот и дава на капсулата карактеристична боја.

 • ДХА

Докозахексаенска киселина, е омега-3-масна киселина која има посебна улога во тек на бременост и доење. На бремени и доилки се препорачува земање на дополнителни 200mg ДХА на ден како поддршка за нормален развој на мозокот и очите на фетусот и доенчето.

 • ЈОД

Придонесува за нормално создавање на тироидни хормони и нормална фунцкија на тироидната жлезда.

 • ВИТАМИН Б1, Б2 и БИОТИН

Придонесува за одржување на нормален енергетски метаболизам и нормално функционирање на нервниот систем.

 • ВИТАМИН Б6, Б12, НИАЦИН И ПАНТОТЕНСКА КИСЕЛИНА

Придонесуваат за намалување на замор и исцрпеност.

 • ВИТАМИН Ц И СЕЛЕН

Придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем.

 • ВИТАМИН Е

Придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес.

 • ВИТАМИН Д3 и ЦИНК

Придонесуваат за нормална функција на имунолошкиот систем и играат улога во процесот на клеточна делба.

 • МАГНЕЗИУМ и ЖЕЛЕЗО

Придонесуваат за одржување на нормален енергетски метаболизам и намалување на замор и исцрпеност.

Начин на употреба: Возрасни: Испијте по една таблета и една капсула на ден со доволна количина течност. Се препорачува употреба од 4 месец на бременост и се до крај на периодот на доење.

Напомена:

Фемибион 2 е наменет за употреба како додаток на исхрана а не како замена за балансирана и разновидна исхрана.

Препорачаната дневна доза не смее да се надмине (една таблета и една капсула на ден).

Да се чува подалеку од дофат на деца.

Предупредување:

Производот не смеат да го употребуваат особи преосетливи на било која од состојките на производот. Производот е на база на рибино масло (омега-3-масни киселини) и може да влијае на намалување на крвниот притисок и на продолжена коагулација и не се препорачува кај особи на антикоагулантна терапија и не се применува 2 недели пред оперативен зафат. Особи кои земаат аспирин, нестероидни анти-инфламаторни лекови како и особи кои боледуваат од хемофилија и дијабетес треба да се посоветуваат со својот лекар пред земање на производ со рибино масло. Производот не е наменет за деца помлади од 6 години.

Да се чува во оригинално пакување, заштитено од светлина и влага на температура до 25°С.

Производител:

P&G Health Austria GmbH & Co. OG

HÖsslgasse 20, 9800Spittal/ an der Drau, Austria

Увозник и дистрибутер за Р. Северна Македонија:

Европа Лек Фарма ДООЕЛ, Ул. Јадранска Магистрала бр. 31 1000 Скопје